رمضان ماه مهماني خدا

سلام

بالاخره ماه مبارك رمضان حلول كرد . انشاالله كه همه با دست پر از اين ماه مبارك خارج شويم .

مطلب زير را از سايت تبيان انتخاب كرده ام و راجه به روزه در اديان ديگر است .(قابل توجه عده اي كه افكار التقاطي درباره روزه دارند .)

چگونگي روزه در دين اسلام و مسيحيت

يا ايها الذين آمنوا کتب عليکم الصيام کما کتب علي الذين من قبلکم لعلکم تتقون. (بقره/180)

اديان گوناگون در طي قرون متمادي ، هر يک راه و روش و آئين هاي خاصي را براي ارتقاي روحي و رواني بر پيروان خود واجب دانسته اند. از جمله ي اين آموزه هاي ديني روزه است که در اديان، آئين ها و سرزمين هاي مختلف، شکل هاي گوناگون و گاه بسيار متفاوت به خود گرفته است.

به تصريح قرآن کريم، روزه بر پيروان اديان آسماني قبل از اسلام نيز واجب بوده است. اما تنها مسلمانان، مسيحيان و يهوديان نيستند که روزه مي گيرند ، بلکه حتي آئين هاي غيرالهي نظير بوديسم و هندوئيسم نيز روزه و رياضت هاي جسمي را براي تربيت جسم و روح پيروان خود ضروري مي دانند.

در مطلبي که از نظرتان مي گذرد، چگونگي روزه و روزه داري در دين اسلام و مسيحيت، از ديد يک فرد خارجي به اختصار مورد بررسي قرار گرفته است. اميد آن داريم که با همياري شما عزيزان، اينگونه مطالب به مرور ايام هر چه کامل تر و جامع تر گردد.

*اسلام ( ISLAM )

در آئين مقدس اسلام روزه جايگاه بسيار خاص و ويژه اي دارد و يکي از وسايل تقرب به خداست. دين اسلام که 622 سال پس از ميلاد مسيح توسط حضرت محمد (ص) در شهر مکه عرضه گرديد، از جوان ترين و بزرگ ترين دين هاي دنياست. مسلمان ها دين اسلام را مکمل دين ابراهيم ، داوود ، موسي و عيسي دانسته و پيامبرشان را خاتم انبياء مي دانند. قرآن کتاب مقدس مسلمانان است و ايشان در اجراي مسائل ديني از احاديث پيامبر و امامانشان سود مي برند.

روزه در آئين اسلام

مسلمانان يک ماه تمام را روزه مي گيرند. ماه رمضان نهمين ماه تقويم قمري مسلمانان است که در اين ماه روزه واجب مي باشد. اين ماه يادآور نزول قرآن بر حضرت محمد(ص) است.

مسلمانان براي روزه گرفتن از شروع سحر(اذان صبح) تا غروب آفتاب(اذان مغرب)، از خوردن و آشاميدن اجتناب مي کنند. همچنين مصرف دخانيات و داشتن رابطه ي زناشويي در زمان روزه داري حرام است.

روزه داري در اين ماه واجب است، ولي مسلمانان در ديگر اوقات سال نيز به دلخواه مي توانند روزه بگيرند.

*مسيحيت ( CHRISTIANITY )

مسيحيت حدود 2000 سال پيش، از دل يهوديت متولد شد. حضرت مسيح، پسر مريم مقدس که مورد آزار يهوديان هم وطن خود قرار گرفته بود، پيام جديدي از خداوند متعال ارائه نمود. در طول سفرهاي حضرت مسيح 12 مُريد (که بعدها حواريون نام گرفتند) همراه وي بودند تا آموزه هاي ديني را از او بياموزند. مسيح در دوران خود معجزه هاي زيادي بر مردم عرضه کرد تا آموخته هايش را ملموس تر سازد. از معروف ترين سخنان مسيح اين است «همسايه ات را دوست بدار» و « طرف ديگر صورتت را بگردان »*.

مسيحيت فرقه هاي زيادي دارد که شايد به دليل عدم تفاهم بر روي اصول ديني ، فرهنگ متفاوت مسيحيان و سليقه هاي شخصي بوده است. گاهي تفاوت اعتقادي بين اين فرقه ها آنقدر زياد است که شايد هر کدام دين متفاوتي به نظر آيند.

فرقه هاي مسيحيت و روزه در آنها

آيين کاتوليک (CATHOLIC): کاتوليک ها در روزهاي چهارشنبه خاکستر «ASH WEDNESDAY» (اولين روز ايام روزه ي مسيحيان) و جمعه هاي ايام روزه «LENT»** و جمعه ي پاک «GOOD FRIDAY» روزه مي گيرند و از خوردن گوشت خودداري مي کنند. کاتوليک ها قرن هاي متمادي از خوردن اين ماده غذايي در تمام جمعه ها منع شده بودند، اما از اواسط دهه ي 1960 خودداري از مصرف گوشت در جمعه هاي خارج از ايام روزه، به نظر محلي و شخصي افراد واگذار شد.

در روز چهارشنبه خاکستر و جمعه ي پاک ، خوردن دو وعده ي غذايي کوچک و يک وعده غذايي عادي جايز است، اما خوردن گوشت ممنوع است. در ساير جمعه هاي ايام روزه نيز مصرف هر نوع گوشتي حرام است. براي روزه هاي اختياري در روزهاي جمعه، برخي افراد به جاي خودداري از غذا خوردن، رياضت ديگري را براي تقرب در نظر مي گيرند يا نماز مخصوصي را مي خوانند.

هدف از اين روزه کنترل هواهاي نفساني و رياضت کشيدن براي بخشايش گناهان و همدردي با فقراست.

آيين ارتدوکس شرقي (EASTERN ORTHODOX) : در اين فرقه، دوره هاي متعددي براي روزه وجود دارد که شامل ايام روزه «LENT»، روزه هاي رسولان «APOSTELS»، روزه ي آسودن يا دورماسيون «DORMITION»، روزه ي تولد مسيح «NATIVITY» و روزه هاي ديگر است. هر چهارشنبه و جمعه، روزهاي روزه به شمار مي آيند به غير از آنهايي که در هفته هاي خالي از روزه واقع مي شوند.

در روزه اين آيين به طور کلي مصرف گوشت، لبنيات و تخم مرغ ممنوع است. ماهي در برخي روزهاي روزه ممنوع است و در بعضي روزها مجاز .

ارتدوکس ها به اين دليل روزه مي گيرند که معتقدند پرهيز از شکم پروري، رحمت خدا را براي آنها به ارمغان مي آورد.

آئين پروتستان (انجيلي) "PROTESTANT(EVANGELICAL)" : روزه در اين آيين، قانون جامعي ندارد ، بلکه به انتخاب و صلاحديد افراد، کليساها، مؤسسات يا انجمن هاست.

برخي از افراد کلاً از مصرف غذا و نوشيدني امتناع مي کنند؛ بعضي ديگر فقط آب يا آب ميوه مي نوشند؛ يا اينکه فقط غذاهاي مشخصي را مي خورند و از غذاهاي خاصي امتناع مي کنند و با هر وسوسه اي مقابله مي کنند.

هدف از روزه در اين آيين ، تقويت روح يا به کرسي نشاندن يک سخن حق در جامعه مدني يا سياسي است.

فرقه ي پروتستانيسم (جريان اصلي) "PROTESTANT(MAINLINE)": روزه يک بخش اصلي در سنت اين فرقه نيست، اما مي توان با نظر انجمن ها، کليساها، گروه ها و افراد روزه گرفت و نحوه ي آن براساس نظر خود فرد است.

پي نوشت :

* اين جمله بدين معني است که چون در زمان ظهور مسيحيت، يهوديان بسيار خشن و ستيزه جو شده بودند. حضرت مسيح مردم را دعوت به آرامش مي کرد. از اين رو از گفته هاي مسيح است که اگر کسي به صورت تو سيلي زد ، روي ديگر صورت خود را پيش بياور و در صدد تلافي نباش.

** LENT : فاصله ي 40 روزه ي چهارشنبه خاکستر تا روز قبل از عيد پاک است که ايام روزه ناميده مي شود.

منبع: برگرفته از منابع فارسي و سايت هاي خارجي چون BELIFNET.COM و OMSAKHTI.ORG

تهيه و ترجمه : موسوي - کارشناس تغذيه تبيان

* مطالب مرتبط در اين سايت:

 يک هفته برنامه ي غذايي براي سحري و افطار 

 برنامه غذايي روزه داران 

 توصيه هاي غذايي براي روزه داران 

 توصيه هاي سلامتي در ماه رمضان 

 روزه گرفتن عوارض بيماري ام. اس را کاهش مي دهد 

 چند خبر در مورد تغذيه در ماه رمضان 

 چند نمونه برنامه غذايي براي افطار و سحر 

 نقش روزه در مبارزه با چاقي 

 چرا نبايد با قند مصنوعي افطار كرد؟ 

 اثر روزه بر چربي هاي خون 

 روزه ، درمان بيماري هاي روح و جسم 

 اهميت روزه ار ديدگاه پزشكي (2) 

 اهميت روزه ار ديدگاه پزشكي (3) 

/ 0 نظر / 7 بازدید